Toyota 211 bin aracı geri çağırıyor: Sürüş sırasında arka kapıların açılma riski var

Toyota Motor, arka koltuk kapı kolu açma anahtarı arızası nedeniyle Prius modeli 211 bin aracı için geri çağırma tebligatı yayımladı.

AA’nın haberine göre, şirketten yapılan açıklamada, 135 bini Japonya içinde olmak üzere dünya genelinde 211 bin Prius model aracın geri çağrıldığı belirtildi.

Kasım 2022-Nisan 2024 dönemi üretilen söz konusu kusurlu araçlarda, arka koltuk kapı kolu açma anahtarı arızası saptandığı aktarıldı.

Sorunu çözecek yedek parçaların tedarik periyodu tamamlanana kadar Toyota, ülke içinde Prius model üretimini de durdurduğunu açıkladı.

Aiçi eyaleti merkezli tedarikçi firma Tokai Rika Co. açıklamasında da firmaya yönelik geri çağırma maliyetinin 11 milyar yene (71 milyon dolar) erişebileceğini duyurdu.

Japonya Arazi, Altyapı, Ulaştırma ve Turizm Bakanlığı da (MLIT) “yetersiz su geçirmezlik” kaynaklı suyun kapı menteşelerinden içeri sızabileceğini belirtti.

Bakanlık, bu durumda elektronik arka kapı mandallarının kısa devre yapabileceğini ve “sürüş sırasında arka kapıların açılma riski” yaşanabileceğini açıkladı.

Devlet televizyonu NHK haberinde, şimdiye kadar Prius modellerinin düşük hızda seyrederken kapılarının açıldığı 3 vaka yaşandığını aktardı.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir